Son 70 yılın en popüler denim stilleri

Son 70 yılın en popüler denim stilleri

Denimin Değişimi

Hepimizin bildiği gibi 1871’de Levi Strauss & Co. ilk kot pantolonu icat etti ve ardından 20 Mayıs 1873’te Jacob W. Davis ve Levi Strauss tarafından patenti alındı. Ve bu bir fenomenin başlangıcı oldu. 

1920’lerde, Levi’s kot pantolonları, kalın, dayanıklı pantolonlara ihtiyaç duyan madenciler, kovboylar ve erkekler tarafından giyilen temel bir alt giyim haline geldi. Jeanler kalın, %100 pamuklu, cepleri güçlendirilmiş ve bu tür zahmetli işlerde giymek için son derece kullanışlıydı. 1936’da, kotlarına imzalarını taşıyan kırmızı logolarını ekleyerek, onları piyasadaki ilk tasarımcı iş giysisi kot pantolonları haline getirdiler.

1950’lere geçerken Levi’s blue jeans, James Dean ve Marlon Brando gibi Hollywood’un kötü adamları arasında son derece popüler hale geldi ve gençleri onlara hayran bıraktı. Hızla isyanın sembolü haline gelen jeans, bazı Amerikan devlet okullarında yasaklandı. Bu dönem jeans’in oldukça hareketli olduğu bir zamandı.

1960’lar ve 1970’lerde bir başkaldırı olarak kullanılan kotları, kadınlar da giymeye başladı (Marilyn Monroe’nun erkek arkadaşının kotunu giymesi gibi) ve hızla moda endüstrisinde ikonik oldular. Düz, erkeksi kalıplardan uzaklaşan popüler denim, hippi hareketi sırasında yüksek belli ve çan kesimliydi. Nakış, yama işi, yıpranmış paçalar vs. popüler hale geliyordu ve kot pantolon ne kadar benzersiz olursa o kadar iyiydi. Bu dönem denimin değişiminde çok önemliydi.

1980’ler trendlerin değiştiği ve pek çok modelin ortaya çıktığı bir dönem oldu. Yüksek belli dar kesim tanıtıldı ve mom jeans bir hit oldu. Gençler ve genç insanlar asitli yıkamalarını giyiyorlardı, Levi’s 501’leri her yerde solmuşlardı ve kot ceketleriyle kombin şekilde giyiliyorlardı. Görünüşe göre 80’lerde uyum çok önemliydi.

1990’larda trendler yine değişti ve dar, bedene oturan kot pantolonlar yerine herkes bol giysilere yöneldi. 90’ların başında, ‘Friends’ gibi dizilerdeki kadın karakterlerin giydiği tulumlar moda haline geldi ve 90’ların sonunda çizme kesimli kot pantolonlar sık görülmeye başlandı. Bu görünüm, yapay elmaslar, elmaslar ve çiviler gibi süslemelerle birlikte 2000’lerde de devam etti. Eminim 90’ların pop gruplarını hatırlarsınız, alçak, yıpranmış, süper bol, kullanışlı tarz kot pantolonlar en popüler seçimlerdi ve tepeden tırnağa denim de öyleydi.

2000 – 2005’ler arasında tasarım kot gündeme oturmaya başladı! Bir sürü marka Süslemeler çok modaydı, bu yüzden süslü arka cepler bir trenddi, kristallerle veya çok sayıda dikişle kaplanıyordu. 

2010 – Bu tarihten itibaren skinny jean’i popüler hale getiren J Brand ortaya çıktı. Klasik 12 inç bacak açıklığı ve indigo durulama ile başlayan bu kot pantolonlar ünlüler arasında popülerlik kazanmaya başladı.  Sadece bu değil, marka Houlihan adında bir çift skinny kargo pantolon çıkardı ve bu model denim dünyasını fırtına gibi ele geçirdi. Bu hepimiz için çok büyük bir andı. Bu dönemdeki bir başka trend de Current/Elliott adlı yeni bir markaydı, ünlüler dahil herkesin giydiği bir popüler bir marka ile jeans’in yükselişini başlattılar.

2013 – Yüksek belli skinny jean tüm ünlüler tarafından giyilen kısa bilek ile popüler olmaya başladı.

2014 – Bu dönem denimin standart modellerinden insanların sıkılmaya başladığı bir dönemdi ki RE/DONE Levi’s kuruldu ve 2015 yılında vintage denim sahnelere geri döndü. İnsanlar eski Levi’s 501’leri giymeyi ve onları modernle uyum sağlayacak şekilde yeniden yapılandırmayı seçiyordu. Bu, vintage denimin yeniden popüler hale gelmesinin yolunu açtı ve o zamandan beri de bu şekilde kaldı. 

Bugün – Sezondan sezona modeller değişse de kot pantolon her dönemde popülerliğini korumaya devam ediyor. Artık bu çağda her alanda olduğu gibi modada da belirli bir trend yok. Bir daire çizer gibi dönemler ve modeller arasında gidip geliyoruz.

Etiketler: denim stilleri, denim tarihi, rodi, rodi jeans, rodi mood
Nisan 13, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR